Сир має смак карамелі зі солонуватим відтінком – ніжний, солодкуватий з приємним тривалим післясмаком, в якому відчутно легка кислинка. Завершує смак пікантна гострота козячого молока з ноткою заварного крему. Рекомендується спробувати з ароматною кавою або какао.
Сир ріжуть на шматочки та споживають з пшеничним хлібом і мармеладом з червоної смородини, випікають з лососем. В Норвегії існує знаменитий рецепт запеченої оленини з соусом з Гудбрандсдалена. Неперевершений смак сиру додають полуниця та малина, варто зазначити, що найкраще поєднується з ігристими та рожевими винами.
Цей традиційний норвезький сир сьогодні є візитною карткою країни вічних холодів. Щоб бути точним, Гудбрандсдален – це тип коричневого норвезького сиру Бруност / Брюнуст (норв. Brunost, “коричневий сир”), який походить з долини Гудбрандсдал в Норвегії. В Норвегії з давніх часів звичай варити особливим чином молоко та сироватку разом, щоб отримати “приму” – м’який за консистенцією сир коричневого кольору. Завдяки випадковості чи несподіваному збігу обставин, дружина одного з фермерів, Анне Хов, одного разу додала вершки до котла, де варилася “прима”. І це сталося у 1860 році. Її “жирний сир” продавався краще і, головне, дорожче за звичайну “приму” або масло її виробництва. Вважається, що своїм випадково знайденим рецептом винахідлива жінка не просто створила новий вид сиру, а й врятувала фермерські господарства долини Гудбрандсдал від повної руйнації під час фінансової кризи 1880 року. А в 1933 році 87-річна Анне Хов отримала за свій винахід королівську медаль. Сир світло-коричневого кольору та має карамельний смак, який пояснюється особливим, нестандартним способом приготування: молоко вариться приблизно 7-8 годин, поки містяться в ньому цукри не карамелізуються. З цього приводу він схожий на рікотту, яка також вариться зі сироватки.
Жирність у такому сирі досить стандартна – 29%.
Цікаво відзначити, що середньостатистичний норвежець споживає на рік приблизно 13 кілограмів Гудбрандсдалена та його різновидів. Виготовляється Гудбрандсдален з козячого молока – 10%, коров’ячих вершків – 10% та молочної сироватки – 80%.
Містить: кальцій 460 мг, фосфор 510 мг, магній 71 мг, вітамін А 254 мкг, рибофлавін 1,1 мг, вітамін В12 1,3 мкг.
Енергетична цінність на 100 г: 1835 кДж / 441 ккал.
Харчова цінність на 100 г: жири 28,0 г (з них насичених жирних кислот 19,0 г), вуглеводи 35,0 г, білки 10,0 г, сіль 0,7 г.